Поливи необхідно приурочувати до певних фаз розвитку виноградного куща:
1. Початковий період вегетації- від розпускання вічок до цвітіння;
2. Після цвітіння для зростання зав'язі;
3. При наливанні ягід і на початку дозрівання;
4. Восени, до або після вкриття кущів на зиму. Сухий грунт пористий і під час сильних морозів земля лопається і рве коріння. У тріщини заходить морозне повітря і частково вражає кореневу систему.
Водоспоживання знижується в період зрілості ягід і дозрівання лози. Поливи виноградника ефективно поєднати з підкормкою добривами.
Способи поливу винограднику існують слідуючі:
1. Поверхневий полив - вода з поливального шланга ллється під кущ. При цьому способі витрати води просто величезні. Доводилось чути, що нікопольчани в період наливання ягід на 1 сотку виноградника виливають 5 кубів води за неділю. Фантастика! Вода ллється, частково випаровується, провокується розвиток грибкових хвороб.
2. Полив у канавки. В міжряддях нарізають канавки глибиною до 25-30 см на довжину ряду, поливний шланг кладуть в верхній точці. Після поливу для зменшення випаровування води канавки засипають землею.
3. Крапельний полив. Найбільш модний. Переваги- економне використання води. Проте є і суттєві недоліки цього способу поливу: поверхневе зволоження грунту(до 20 см), що провокує розвиток поверхневих(росяних) коренів куща, в той час як основні(п’яточні) корені, які залягають глибше(40-60см), залишаються без вологи.
4. Полив через дренажно- поливні траншеї. Посередині міжряддя викопується траншея, яка в поперечному перерізі має вигляд трапеції. Приблизні розміри слідуючі: глибина -50 см , дно - 40 см, верх -60 см. На 30 см траншею заповнюють щебенем(можна битою червоною цеглою), потім все застеляється поліетиленовою плівкою. В плівці робиться отвір під поливальну трубу, яка після встановлення виступає над рівнем поверхні грунту на 10-15 см. Поверх плівки накидають землю.
Облаштування траншей пов'язане з великими трудовитратами і певними фінансовими вкладеннями , але це все потім при догляді за виноградником окупається, дозволяючи максимально раціонально використовувати воду і поєднувати поливи з кореневими підживленнями.
5. Полив через дренажно- поливні колодязі. Полегшений варіант поливу через траншеї. До переваг такого способу потрібно віднести невеликі матеріальні і фізичні затрати, а також, що головне, ефективне використання води.
В нашому селі відсутній водопровід, біля винограднику немає ставка, тож полив можливо здійснювати тільки водою з криниці, попередньо нагрітою на сонці. Невеликі об’єми води примушують раціонально її витрачати і тому з усіх способів для мене самий прийнятний полив через дренажно- поливні колодязі.
Такі колодязі розміщують на винограднику вздовж осі ряду між сусідніми кущами, або в міжряддях в місці перетину діагоналей квадрату, в вершинах якого розташовані кущі.
Один ряд Більше одного ряду |
Етапи облаштування дренажно- поливних колодязів виглядають наступним чином:
1. Викопую яму 60х60 см в перетині і такої ж глибини. |
2. Висипаю 2 відра перегною- сипцю. |
3. Кладу битий червоний кирпич. До поверхні землі залишається 30 см. |
4. Кирпич щільно, щоб не допустити замулення його землею, накриваю поліетиленом. По цєнтру плівки в отвір встановлюю каналізаційну трубу діаметром 10 см і довжиною 60 см. |
5. Поверх плівки насипаю землі до рівня поверхні. 20 см труби виглядає з землі. Залишилось накрити трубу 3 л пляшкою з обрізаною горловиною. |
Ось приблизно так. Гарних Вам врожаїв.